fbpx

Sposoby na lepszy sen

Problemy ze snem to często wynik stresu, zmęczenia, braku wyciszenia. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że na jakość naszego snu mają wpływ takie czynniki jak zła dieta i niezdrowe nawyki. Sprawdź jak naturalnie możesz zadbać o zdrowy sen.

Dziurawiec i rumianek – nie tylko na ból brzucha

Dziurawiec zawiera dobroczynną hypercynę, dzięki której w organizmie znajduje się więcej serotoniny (hormon szczęścia), której niedobór z kolei prowadzi m.in. do problemów z bezsennością.
Rumianek z kolei zawiera apigeninę, substancję o udowodnionej skuteczności, która uspokaja i działa przeciwlękowo. A uspokojony i wolny od lęku człowiek zdecydowanie łatwiej zasypia i lepiej śpi.

Ziołowe trio niezastąpione w problemach ze snem: kozłek, melisa i chmiel

Kozłek lekarski (inaczej waleriana, czyli „dobre samopoczucie”), jest bogaty w związki aktywne takie jak: taniny, alkaloidy, estry kwasów organicznych, kwas walerianowy. Dzięki nim waleriana koi drażliwość, nerwicę i bezsenność, pozwala się wyciszyć i pomaga zasnąć. Poprawia również jakość snu, bo dzięki niej zmniejsza się ilość wybudzeń w ciągu nocy.
Melisa lekarska, można ją stosować m.in. w stanach pobudzenia nerwowego, niepokoju i bezsenności. Swoje właściwości melisa ukrywa w olejku eterycznym, w którego skład wchodzą m.in.: cytral (stąd cytrynowy zapach liści), linalol, geraniol. Melisa ułatwia zasypianie, koi nerwy, wycisza.
Chmiel zwyczajny, w problemach ze snem i w stanach napięcia nerwowego stosuje się szyszki chmielu. Substancje aktywne zawarte w chmielu, które mają działanie uspokajające to m.in.: olejek eteryczny i metylobutenol. Związki te utrudniają przenoszenie bodźców do mózgu co ma wyciszający wpływ na organizm.

Szafran – na lepszy sen

Szafran kojarzy się przede wszystkim z egzotyczną przyprawą, ale od wieków znane są również jego lecznicze właściwości. Szafran poprawia nastrój, łagodzi depresję oraz wpływa na jakość snu. Wszystko to jest możliwe dzięki substancjom aktywnym, takim jak safranal i krocyna, które wchodzą w jego skład. Powodują one zwiększenie poziomu serotoniny, która jest nie tylko hormonem szczęścia, ale również ma ważną rolę w procesie regulacji cyklu sen – czuwanie. Jednym słowem, im mniej serotoniny, tym gorszy sen. Na sen pomagają więc te związki, które mają zdolności uspokajające i wyciszające. Nie bez znaczenia są też witaminy.

Witaminy – na zdrowy sen

Osoby, które cierpią na bezsenność powinny koniecznie zbadać poziom witamin, zwłaszcza tych z grupy B. Witaminy takie jak B12, B3 (niacyna) i B6 wpływają na prawidłową pracę układu nerwowego, a ich niedobór wiąże się z problemami ze snem.

Olejek lawendowy – na dobranoc

Kilka kropel olejku lawendowego dodanych do kąpieli lub na poduszkę pomaga się odprężyć, uspokoić i … smacznie zasnąć.

W jaki sposób korzystać z dobrodziejstw natury?

Możesz pić wyciszające herbatki, stosować aromaterapie, wprowadzić do diety pokarmy bogate w witaminy z grupy B. Możesz też skorzystać z tych dobroczynnych substancji w postaci suplementów diety, gdzie zioła mają postać ekstraktu. W ten sposób zapewnisz sobie ich skondensowaną i optymalną dawkę.

Brzmi nieciekawie, ale jest bardzo ważna – zdrowa higiena snu

Na koniec dobre nawyki, które poprawią jakość Twojego snu:

  • Przede wszystkim stałe godziny snu, czyli zawsze kładź się spać i wstawaj o tej samej porze.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni, nie za wysoką i nie za niską.
  • Sen lubi ciszę, czyli pamiętaj o wyciszeniu hałasów z otoczenia.
  • Na godzinę przed snem wyłącz komórkę i komputer.
  • Zjedz lekkostrawną kolację i zapomnij o alkoholu.
  • Nie pal papierosów, nie pij kawy.
  • Daruj sobie drzemki w ciągu dnia.