fbpx

Naturalne sposoby na stres i uspokojenie

Definicja stresu jest prosta: stres to naturalna reakcja fizjologiczna i psychologiczna organizmu na stale zmieniające się otoczenie. Generalnie brzmi nieźle, problem w tym, że bardzo utrudnia życie. Trafnie ujął to twórca pojęcia stresu Hans Selye: „Jak długo będziemy żyć, tak długo nie uda nam się uniknąć stresów. Możemy jednak nauczyć się, jak minimalizować ich szkodliwe skutki”. Sprawdźmy zatem jak można naturalnie poradzić sobie ze stresem.

Natura pełna jest skutecznych rozwiązań antystresowych

Na ratunek człowiekowi żyjącemu w stresie przychodzą substancje aktywne pochodzące z roślin. Mają różną postać od uspokajające i odprężające herbatki, po skondensowane suplementy diety, napary i olejki eteryczne. Wybór jest spory.

Ashwagandha żeń-szeń walczą ze stresem…

Ashwagandha (witania ospała) jest obecna w medycynie naturalnej od wieków. Należy do tzw. adaptogenów – umożliwia organizmowi funkcjonowanie w zmieniającym się i niekorzystnym środowisku. Pomaga radzić sobie ze stresem w sposób naturalny, nie wyczerpując przy tym naturalnych rezerw organizmu. Substancje aktywne w niej zawarte mają wpływ na obniżenie poziomu kortyzolu (tzw. hormonu stresu) w organizmie.
Żeń-szeń jest prawdopodobnie rośliną najdłużej wykorzystywaną do celów leczniczych, bo w medycynie naturalnej funkcjonuje już od tysięcy lat. Pomaga na wiele spraw, w tym kontrolować stres i dzięki temu zmniejsza się uczucie wyczerpania.

Nasze swojskie, rodzime zioła antystresowe…

  • Melisa to chyba jedno z najbardziej znanych ziół, które uspokajają i łagodzą nerwy. Swoje uspokajające zdolności melisa zawdzięcza olejkowi eterycznemu. Melisa łagodzi zdenerwowanie, nerwicę i ułatwia zasypianie.
  • Rumianek zawiera apigeninę, substancję o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym. To właśnie apigenina działa pobudzająco na receptory GABA (odpowiada za nasz spokój) i powoduje uspokojenie.
  • Dziurawiec oprócz działania antydepresyjnego, również uspokaja i wycisza organizm oraz pomaga na przemęczenie. Jednak osoby, które regularnie go stosują powinny uważać na opalanie, bo dziurawiec uczula na słońce.
  • Kozłek lekarski (waleriana) również posiada właściwości uspokajające i jest stosowany w stanach łagodnego niepokoju, naturalnie wycisza organizm, ułatwia zasypianie. W jaki sposób? Składniki aktywne kozłka lekarskiego (głównie olejek eteryczny i walepotriaty) wpływają na obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego, co powoduje zmniejszenie niepokoju i napięcia psychicznego.
  • Arcydzięgiel koi skołatane nerwy, jest skuteczny w stanach napięcia nerwowego, łagodzi uczucie niepokoju. Podobnie jak w przypadku dziurawca trzeba na niego uważać bo ma właściwości fotouczulające.

Herbaty i suplementy można uzupełnić…
Psychologia zna szereg rozwiązań, które pomagają, by oswoić stres i nadmierną nerwowość. Należą to nich tzw. techniki relaksacyjne, oddechowe, odpowiednie ćwiczenia fizyczne.
Ponadto doskonale wiemy, że nic tak nie odstresuje jak odpoczynek, spacer, książka, zabawny film, zdrowy sen. A na zakończenie dnia świetnie się sprawdzi relaksująca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Jakich? Oczywiście tych uspokajających.