fbpx

Naturalne antydepresanty

Jedną na pięć kobiet i jednego na dziesięciu mężczyzn może spotkać w życiu epizod depresyjny. Samo to stwierdzenie może doprowadzić człowieka do … depresji. Można rozwodzić się nad przyczynami obniżonego nastroju: od braku słońca po szybki i stresujący styl życia, pracę, zmęczenie, czy geny. Pytanie jest jedno, jak sobie z nim poradzić? Otóż sposobów jest kilka, bo…

Przyroda jest pełna naturalnych antydepresantów

Dziurawiec, który ma w swoim składzie działającą antydepresyjnie hypercynę, która blokuje rozpad serotoniny (hormonu szczęścia) w naszym organizmie. Czyli jednym słowem – dziurawiec może sprawić, że poczujemy więcej radości z życia.

Szafran – to nie tylko przyprawa, ale i skuteczny antydepresant. Krocyna i safranal, te dwie substancje hamują tzw. wychwyt zwrotny dopaminy i serotoniny – odpowiedzialnych za uczucie szczęścia. Podobnie jak w przypadku dziurawca, szafran przyczynia się do obecności w naszym organizmie hormonów szczęścia.

Żeń-szeń syberyjski, który od wieków poprawia nastrój i dodaje energii, a to wszystko zasługa obecnych w nim substancji aktywnych – ginsenozydów. Żeń-szeń działa również na stres i lęk – uodparnia organizm, po to by radził sobie w trudnych sytuacjach. W jaki sposób poprawia nastrój? Wzmaga wydzielanie serotoniny – wspomnianego już nie raz hormonu szczęścia.

Herbata chińska, której liście jak się okazuje są źródłem safranalu, związku który również znajduje się w szafranie. Safranal jak wiemy powoduje wzrost stężenia serotoniny i dopaminy w organizmie i co się z tym wiąże – zwiększa poczucie szczęścia.

Różeniec górski, który jest stosowany w naturalnej medycynie od wieków, ma również działanie przeciwdepresyjne Dodaje naturalnej energii i poprawia nastrój. W jaki sposób? Jak donoszą naukowcy jest to mechanizm jeszcze nie do końca poznany…

Witaminy z grupy B, które uczestniczą w powstawaniu neuroprzekaźników: dopaminy i serotoniny.

Nastrój poprawia również gorzka czekolada … i to jest znakomita wiadomość dla jej wielbicieli. Aby odczuć pozytywne efekty jej działania trzeba zwracać uwagę na jakość, ważne aby zawierała dużo naturalnego kakao. Gorzka czekolada zawiera fenyloetyloaminę, która zwiększa ilość endorfiny (odpowiedzialnej za odczuwanie przyjemności) i dopaminy (odpowiedzialnej za energię do działania).

Jak widać w naturze znajdziesz wsparcie, gdy doskwiera ci obniżony nastrój. Niektórzy radzą jeszcze spacer, wysiłek fizyczny i słoneczną kąpiel. Gdy nie chcesz wychodzić z domu to zawsze możesz sięgnąć po antydepresyjną herbatkę z dziurawca, doprawić obiad szafranem lub sięgnąć po suplementy diety, które zawierają przeciwdepresyjne związki.