fbpx

Naturalne metody leczenia depresji

Według WHO na depresję choruje już 300 mln ludzi. W Polsce zmaga się z nią ok. 1,5 mln osób. To mniej więcej tak jakby na obniżony nastrój cierpieli naraz wszyscy mieszkańcy Warszawy. Jak możemy ją leczyć? Oprócz leków syntetycznych, mamy również inne, naturalne metody. Sprawdźmy jakie są naturalne metody leczenia depresji.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są objawy i definicja depresji.
  2. Poznasz neuroprzekaźniki, które mają wpływ na pojawienie się depresji.
  3. Jak działają leki przeciwdepresyjne.
  4. Jakie mamy sposoby na naturalne leczenie depresji.

Depresja objawy kliniczne

Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić jest nieuzasadniony lęk, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Lękowi często towarzyszą fizyczne objawy jak: duszność, kołatanie serca, zawroty głowy, nudności. Kiedy taki stan trwa długo mogą pojawić się objawy charakterystyczne dla depresji: spadek nastroju, poczucie smutku, brak energii, do tego pojawiają się zaburzenia snu i koncentracji, apatia. Ponadto, gdy w porę nie zadziałamy stan depresyjny może prowadzić do chorób serca, układu pokarmowego.

Fizjologicznie depresję określa się jako spadek poziomu noradrenaliny i serotoniny oraz zwiększone wydzielanie kortyzolu w ośrodkowym układzie nerwowym.

Neuroprzekaźniki odpowiedzialne za nastrój

Nazywamy je również neurotransmiterami, neuromediatorami. Chociaż mają wiele nazw to najważniejsze jest to, że to od nich zależy nasze zdrowie psychiczne.

Spójrzmy na najważniejsze z nich i na ich role:

  • noradrenalina i adrenalina – poprawiają nastrój, odpowiadają za rozbudzenie psychiczne,
  • serotonina – pobudza, wpływa na nastrój i sen,
  • dopamina – wpływa na poziom pobudzenia, działa wraz z noradrenaliną w tzw. mózgowym systemie nagrody.

Syntetyczne leki przeciwdepresyjne

Podstawą ich działania jest hamowanie wychwytu noradrenaliny i serotoniny. Czego skutkiem jest zwiększenie ich ilości w organizmie i poprawa nastroju.

Naturalne metody leczenia depresji

Ale mówiąc o lekach syntetycznych, trzeba koniecznie wspomnieć, że w naszej przyrodzie znajdziemy substancje o działaniu antydepresyjnym. Skuteczne i jednocześnie naturalne. W tej grupie na szczególną uwagę zasługują na pewno szafran i dziurawiec. Ważne jest również zadbanie o to, by w diecie nie zabrakło witamin z grupy B.

Szafran pomaga w stanach depresyjnych

Szafran, który pozyskujemy z krokusa uprawnego, chociaż kojarzy się z egzotyczną przyprawą jest substancją, która ma udowodnione działanie lecznicze. A jego zastosowanie w leczeniu melancholii i bezsenności opisał już na początku XI wieku Awicenna.

Krocyna i safranal to substancje aktywne zawarte w szafranie. Ich mechanizm działania jest podobny do działania leków przeciwdepresyjnych: hamują wychwyt zwrotny neuroprzekaźników odpowiedzialnych za poczucie szczęścia (dopamina i serotonina). Mają przy tym niewielką liczbę zgłaszanych działań niepożądanych. Podczas badań klinicznych u chorych z lekką i umiarkowaną depresją udowodniono, że przyjmowanie szafranu obniża nasilenie objawów depresji w porównaniu z grupą przyjmującą placebo.

Dziurawiec to dobrze przebadany naturalny antydepresant

To zawarta w dziurawcu hypercyna jest tą substancją czynną, która aktywnie wpływa na nasz system nerwowy. Badania nad tą substancją pokazały, że hamuje wychwyt serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Co wpływa pozytywnie na poprawę nastroju u pacjentów z lekką lub umiarkowaną depresją. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dziurawiec może wchodzić w interakcje z lekami (antydepresanty, antykoagulanty).

Przewaga naturalnych antydepresantów nad lekami

Substancje roślinne nie powodują uzależnienia, zjawiska tolerancji, zaburzeń pamięci, czy bezsenności z odstawienia.

Pamiętajmy o witaminach z grupy B

Witaminy B1, B2, B3, B6, B12, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a ich brak może być również jedną z przyczyn wystąpienia depresji.

Jak widać nie jesteśmy bezradni w obliczu obniżonego nastroju. Naturalne leki roślinne mogą pomóc w leczeniu lekkiej i umiarkowanej depresji. Są bezpieczne i nie uzależniają. Pamiętajmy jednak, by zawsze skonsultować swój stan z lekarzem, zwłaszcza gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy.

Piśmiennictwo:

  1. Crupi R, Abusamra YA, Spina E, Calapai G., Preclinical data supporting/refuting the use of Hypericum perforatum in the treatment of depression. CNS Neurol Disord Drug Targets. 2013 Jun;12(4):474-86.
  2. Leszczyńska T, Pisulewski P., Wpływ wybranych składników żywności na aktywność psychofizyczną człowieka, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2004, 1(38), 12-24.
  3. Markowicz-Narękiewicz A. Związek między wydzielaniem neuroprzekaźników a powstawaniem chorób psychicznych – na przykładzie depresji. Neurokognitywistyka w patologii i zdrowiu, 2009-2011, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, 55-59.
  4. Mazidi M, Shemshian M, Mousavi SH, Norouzy A, Kermani T, Moghiman T, Sadeghi A, Mokhber N, Ghayour-Mobarhan M, Ferns GA. A double-blind, randomized and placebo-controlled trial of Saffron (Crocus sativus L.) in the treatment of anxiety and depression. J Complement Integr Med. 2016 Jun 1;13(2):195-9
  5. Nowak G. Surowce roślinne o działaniu przeciwlękowym i antydepresyjnym, Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
  6. Ng QX, Venkatanarayanan N, Ho CY, Clinical use of Hypericum perforatum (St John’s wort) in depression: A meta-analysis. J Affect Disord. 2017 Mar 1;210:211-221
    Shafiee M, Arekhi S, Omranzadeh A, Sahebkar A. Saffron in the treatment of depression, anxiety and other mental disorders: Current evidence and potential mechanisms of action. J Affect Disord. 2018 Feb;227:330-337.
  7. Szafrański T, Leki ziołowe w leczeniu depresji – aktualny stan wiedzy, Psychiatr. Pol. 2014;48-1: 59-73.